Opis
Trudno o coś bardziej podstawowego niż jedzenie. Żywność jako taka, choć jest tylko jednym z aspektów koncepcji odżywiania, pochłonęła całą naszą uwagę i przyćmiła coś o wiele ważniejszego z perspektywy rozwojowej, a mianowicie więź. Straciliśmy z oczu fakt, że w karmieniu naszych bliskich chodzi o relacje międzyludzkie i emocjonalny dobrostan.
Doktor Deborah MacNamara, psycholożka, doradczyni kliniczna ds. rozwoju i relacji, pokazuje w książce Nasyceni. Więź, jedzenie i troska o nasze dzieci (oraz o wszystkich, których kochamy), że karmienie jest nieodłącznym elementem relacji opiekuńczej. Książka ta, bazująca na nauce o więzi, psychologii rozwojowej, neuronauce oraz badaniach nad ludzkimi emocjami, wskazuje inne podejście do odżywiania naszych dzieci i pomaga w przywróceniu naturalnej relacji z jedzeniem. Po zapoznaniu się z tą przełomową pracą nie da się ponownie spojrzeć na jedzenie tylko przez pryzmat prozaicznego pokarmu.
Jako rodzice potrzebujemy, aby nasze dzieci były otwarte na to, co im oferujemy, lecz droga do żołądka wiedzie przez serce. Najdotkliwszego głodu człowieka, który jest przecież istotą relacyjną i emocjonalną, nie da się zaspokoić samym jedzeniem. W tej książce dr MacNamara udziela wskazówek, które pomogą przekształcić powszedni akt karmienia dzieci (i innych bliskich nam osób) w niezwykle satysfakcjonujący i odżywczy taniec więzi. Opierając się na nauce o rozwoju i relacjach, badaniach jakościowych nad rodzinami, poradnictwie dla rodziców oraz własnym doświadczeniu jako matki, MacNamara łączy w książce Nasyceni naukę i opowieści, umieszczając jedzenie w należnym mu miejscu.
O autorce: Dr Deborah MacNamara jest psycholożką, konsultantką kliniczną oraz edukatorką z ponad 30-letnim doświadczeniem w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Wykłada w Instytucie Neufelda, prowadzi praktykę terapeutyczną oraz regularnie wygłasza dla rodziców, opiekunów, pedagogów i specjalistów zdrowia psychicznego prelekcje dotyczące rozwoju dzieci oraz młodzieży. Czerpiąc z wiedzy na temat psychologii rozwoju, Deborah pisze, udziela wywiadów radiowych i telewizyjnych, zabiera głos w sprawie potrzeb dzieci i młodzieży. Mieszka z mężem i dwoma córkami w Vancouver w Kanadzie.