-KONFERENCJA-

„Twoi uczniowie pragną, abyś ich do siebie przyciągnął; abyś ich prowadził. Każdy z nas, nauczycieli, jest twórcą globalnych zmian, których świat potrzebuje dziś bardziej niż kiedykolwiek wcześniej”.

Zapraszamy na konferencję “Jak budować świat przyjazny dziecku?”, której gościem specjalnym będzie Tamara Neufeld Strijack – dziekan w Instytucie Neufelda, certyfikowana psycholog kliniczna i współautorka książki “Nauczyciel troskliwy ogrodnik. Jak sprawić, aby uczniowie za nami podążali, stali się bardziej otwarci i zaangażowani?”

Dołącz do pierwszej w Polsce konferencji dla nauczycieli bazującej na dorobku naukowym relacyjnej psychologii rozwojowej rozwijanej przez światowej sławy eksperta dr. Gordona Neufelda,

Dzięki udziale w konferencji zyskasz wiedzę i wsparcie w budowaniu takiej relacji z uczniami, która pozwoli Ci zaznawać więcej satysfakcji z procesu uczenia, zaś uczniom więcej radości z nauki  i kontaktu ze szkołą.

Program konferencji skupia się na DOBROSTANIE ucznia i nauczyciela.

Podobnie jak autorki książki “Nauczyciel troskliwy ogrodnik”, której premiera będzie miała miejsce w trakcie konferencji wierzymy, że “Empatyczne, niewykluczające i bardziej opiekuńcze społeczności szkolne są w naszym zasięgu, a wpływ jednej dobrej relacji uczeń‒nauczyciel na emocje, zdrowie i dobrostan może być głęboki i trwały”.

O KONFERENCJI:

TYTUŁ KONFERENCJI: Jak budować świat przyjazny dzieciom?

DATA: 12 października 2023r.

MIEJSCE: Warszawa, ul. Mokotowska, Wydział Pedagogiczny UW

ORGANIZATORZY: Neufeld Institute Poland i Wydawnictwo Życzliwe SZUM LASU 

CZAS TRWANIA: 10:00 – 16:00 

Program konferencji:

9.30 – 10.00 – rejestracja, poranna kawa

10.00-10.30 – powitanie gości, wprowadzenie do relacyjnej psychologii rozwojowej.

Joanna Bylinka-Stoch, psycholożka i konsultantka rodzicielska, dyrektorka regionalna Neufeld Institute Poland i współzałożycielka Wydawnictwa Życzliwego SZUM LASU.

10.30 – 11.45 – “How to restore play mode in school?” – Tamara Neufeld Strijack (tłumaczenie na język polski) + pytania i ćwiczenie z jogi śmiechu z Maćkiem 

Tamara Neufeld Strijack – pełni funkcję dziekana w Instytucie Neufelda, w którym opracowuje i prowadzi kursy oraz warsztaty wspierające rodziców, nauczycieli i pomagające profesjonalistom z całego świata zrozumieć dzieci, dzięki spoglądaniu na nie poprzez soczewkę nauki o rozwoju. Tamara jest certyfikowaną psycholog kliniczną, prowadzi konsultacje dla rodziców, jak również jest instruktorem na kilku uniwersytetach, na których prowadzi wykłady na wydziałach pedagogiki i poradnictwa psychologicznego. Zajmuje się doradztwem dla szkół w zakresie zdrowia emocjonalnego oraz w obszarze opracowywania nowatorskich programów, wspierających rozwój społeczny i emocjonalny wszystkich uczniów. Jako córka dr Gordona Neufelda, Tamara ma okazję łączyć swoje dwudziestopięcioletnie doświadczenie zawodowe z relacyjnym podejściem rozwojowym opracowanym przez jej ojca. Bliskość, relacja i zabawa są głównymi tematami we wszystkich jej rolach, zarówno osobistych, jak i zawodowych. Tamara ma dwie córki i mieszka na zachodnim wybrzeżu Kanady. Jest współautorką książki “Nauczyciel troskliwy ogrodnik. Jak sprawić, aby uczniowie za nami podążali, stali się bardziej otwarci i zaangażowani?”

12:00 – 12:45 – “Rytuały przejścia wspierające budowanie więzi w szkole” – Sylwia Jaskulska + pytania lub krótkie ćwiczenie z nią

Wieczory panieńskie, uroczystości ślubne, absolutoria – wszystko to przykłady współczesnych form rytuałów przejścia. Do czego są one nam one potrzebne? Czy w szkołach również jest na nie przestrzeń? Jak z nich korzystać, aby wspierać rozwój dzieci i młodzieży w tym świecie ciągłych zmian? Istnieją szkoły, tak w Polsce, jak i za granicą, w których realizowane są programy, które bazują na rytuałach przejścia, pomagające budować więzi w szkolnych społecznościach. Przyjrzymy się im wspólnie, poszukując rozwiązań wspierających uczniów, nauczycieli i rodziców. 

Sylwia Jaskulska, prof. UAM dr hab., pedagożka, pracuje na stanowisku profesora w Pracowni Pedagogiki Szkolnej na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autorka, współautorka i współredaktorka kilku książek o szkole i kilkudziesięciu innych tekstów. Przewodnicząca Rady ds. Kształcenia Szkoły Nauk Społecznych UAM w Poznaniu, Członkini Rady Programowej Ośrodka Koordynacyjno-Programowego Kształcenia Nauczycieli UAM w Poznaniu. Zastępczyni redaktor naczelnej „Rocznika Pedagogicznego”. Honorowa Ambasadorka oddolnej ogólnopolskiej inicjatywy edukacyjnej Rok Relacji w Edukacji. Pasjonatka dramy edukacyjnej. Prowadzi stronę na FB i kanał na YT: Sylwia Jaskulska-Spotkania Edukacyjne.

12:45 – 13:30 – PRZERWA OBIADOWA

13:30 – 14:15  – Sztuką królową nauk. Wychowanie przez sztukę jako przestrzeń relacji będąca klejem edukacji” – Anna Weber + pytania lub “zabawa / gra muzyczna”

Dopiero teraz, gdy moje dzieci są starsze, a ja prowadzę je w edukacji domowej, uświadamiam sobie, że pod wiele aspektów edukacyjnych podwaliny położyłam już znacznie wcześniej. Kolor, dźwięk, z którymi czują się od lat tak swobodnie, to przecież fizyka, a mi znacznie łatwiej wytłumaczyć zjawiska na przykładach, które już dobrze znają i wielokrotnie myli po nich ręce. Dziecko chłonie i rozgryza świat angażując wszystkie zmysły i korzystając z najbliższych mu form ekspresji: ruchu, muzyki, śpiewu, malowania, wyrabiania, mieszania. I tak “wychowanie przez sztukę” jest przestrzenią w której mamy przywilej spotykania się. Zachwycając się „bzdetami”, robiąc ze wszystkiego „wielką sztukę” i cągle uprawiając jakiś „performance” – ja i moje dzieci mówimy tym samym językiem. Nie muszę „wchodzić/schodzić do ich świata”. Jesteśmy tam razem. 

Anna Weber – kompozytorka, mama trójki chłopców w edukacji domowej oraz dusza startupu Pomelody (EdTech). Z mężem i trzydziestoosobowym zespołem, tworzy na co dzień aplikację z wartościową muzyką, animacjami i słuchowiskami dla dzieci, a także inne narzędzia, które wprowadzają dużych i małych w radość muzykowania i ducha wychowania przez sztukę. Dyrektor kreatywna, youtuberka, autorka książki „Rok wychowania przez sztukę czyli jak żyć kreatywnie”

14.30 – 15:45 – panel dyskusyjny “Świat przyjazny nauczycielom” + wspólny śpiew 

Świat przyjazny nauczycielom

Zawód nauczyciela wymaga wiele wytrwałości, cierpliwości i zrozumienia dla świata dzieci. Aby móc dawać im to, co najlepsze i dbać o ich rozwój, nauczyciele sami potrzebuję czuć się zaopiekowani.  Ich dobrostan (lub jego brak) przekładają się bezpośrednio na atmosferę w klasie, relację z dziećmi i ich rodzicami, a pośrednio również na zaangażowanie uczniów oraz ich wyniki w nauce. Co możemy zatem zrobić, aby wesprzeć nauczycieli w pełnieniu przez nich tej super ważnej roli, jaką jest edukowanie i wspieranie rozwoju dzieci?

Goście panelu:

Aleksander Drzewiecki – Przewodniczący  Rady Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, założyciel parenteen.pl

Justyna Żukowska – psycholożka, terapeutka, koordynatorka programu profilaktycznego „Godzina dla Młodych Głów” realizowanego przez Fundację UNAWEZA

Kamil Nowak – założyciel Blog Ojciec

Natalia Fiedorczuk – pisarka, piosenkarka, instrumentalistka

dr Marek Smulczyk – psycholog i pedagog z Wydziału Pedagogicznego UW, autor publikacji z zakresu nierówności edukacyjnych i resilience

+ nauczyciel/ka 

15.45 – 16.00 – podsumowanie konferencji

Prowadzący konferencję:

Maciej Miecznikowski, tata dwojga super nastolatków. Muzyk i wokalista, autor piosenek, aktor i osobowość telewizyjna. Multiinstrumentalista – śpiewa, akompaniując sobie na fortepianie i gitarze, gra też na trąbce, flecie i akordeonie. 30 lat na scenie. Tysiące koncertów i nagrań. Liczne nagrody i wyróżnienia. Maciej jest też znany ze swojej społecznej działalności, m.in. jest założycielem Fundacji WIEMY CO JEMY PLUS Nauka i Edukacja Społeczna dla Zdrowia. Jest współzałożycielem Wydawnictwa Życzliwego SZUM LASU.

Na konferencję zapraszamy:

  • nauczycieli, także tych w edukacji domowej
  • rodziców
  •  dyrektorów szkół
  • pedagogów i psychologów szkolnych

Miejsce konferencji:

adres: w krótce

Dołącz do uczestników konferencji:

Cena wstępu na konferencję – 89 zł?

Cena obejmuje – poranną kawę, udział w konferencji, książkę “Nauczyciel troskliwy ogrodnik. Jak sprawić, aby uczniowie za nami podążali, stali się bardziej otwarci i zaangażowani?”

Aby wziąć udział w konferencji:

  1. Prosimy dokonać przelewu:

Dane do przelewu:

bank, nazwa, tytuł przelewu

  1. prosimy o przesłanie maila z potwierdzeniem dokonania przelewu na adres ???

Organizatorzy:

 logotypy:

Wydawnictwo Życzliwe SZUM LASU

Neufeld Institute Poland

Patron konferencji:

Natuli logo, może UW Pedagogiczny?

Do zobaczenia!